Sports Script -- for the week of Jan. 13

Jan. 12, 2014 @ 12:03 AM

Sports Script – for the week of Jan. 13

(Basketball is girls followed by boys, unless otherwise noted)

 

T.W. Andrews

Friday – Indoor track at JDL Fast Track, 5 p.m.; Basketball vs. Randleman, 6

 

High Point Central

Friday – Swimming at Southwest Guilford, 5; Basketball at Northwest Guilford, 6; Saturday Wrestling at Border Clash, 9 a.m.

 

Southwest Guilford

Monday – Swimming at Bishop McGuinness, 5:30; Friday – Swimming vs. High Point Central., 5; Wrestling at South Stokes, 5; Basketball vs. Ragsdale, 6; Saturday – Wrestling in Jennings Withers Invitational (Thomasville), 9 a.m.

 

High Point Christian

Tuesday – Basketball vs. Forsyth Country Day, 5:30; Friday – Basketball at Davidson Day, 5:30; Swimming at Forsyth Country Day, 5:30

 

Wesleyan Christian

Tuesday – Swimming vs. Caldwell/FHE, 4:30; Boys basketball vs. Calvary Baptist, 7; Wednesday – Boys basketball in Bass Pro Shop tournament (Springfield, Mo.); Thursday – Boys basketball in Bass Pro Shop tournament (Springfield, Mo.); Swimming vs. Greensboro Day/Calvary, 4:30; Wrestling vs. North Raleigh Christian, 5; Friday – Boys basketball in Bass Pro Shop tournament (Springfield, Mo.); Girls basketball at Carolina Day, 6; Saturday – Boys basketball in Bass Pro Shop tournament (Springfield, Mo.)

 

Westchester Country Day

Tuesday – Boys basketball vs. Caldwell, 6:30; Thursday – Swimming at American Hebrew, 4; Boys basketball at American Hebrew, 5; Saturday – Boys basketball at Gaston Day, 2

 

Ragsdale

Friday – Basketball at Southwest Guilford, 6; Saturday – Wrestling in Jennings Withers Invitational (Thomasville), 9 a.m.; Swimming at Glenn (Kernersville YMCA), 9 a.m.

 

Glenn

Friday – Indoor track in JDL Mini Meet, 4:45; Basketball at East Forsyth, 6; Saturday – Wrestling in Jennings Withers Invitational, 9 a.m.; Swimming vs. Ragsdale, 10 a.m.

 

Ledford

Friday – Basketball vs. Asheboro, 6

 

Southern Guilford

Thursday – Wrestling vs. Southwestern Randolph, 7; Friday – Basketball vs. Western Guilford, 6; Wrestling in Jennings Withers Invitational, 9 a.m.

 

Trinity

Friday – Swimming vs. Wheatmore, 3; Basketball at Wheatmore, 6; Saturday – Wrestling meet at Morehead, 9 a.m.

 

Wheatmore

Thursday – Wrestling at Providence Grove, 7; Friday – Swimming at Trinity, 3; Basketball vs. Trinity, 6; Saturday – Wrestling in Jennings Withers Invitational (Thomasville), 9 a.m.

 

East Davidson

Thursday – Wrestling vs. North Rowan, 7; Friday – Basketball at North Rowan, 6

 

Thomasville

Friday – Basketball at Salisbury, 6; Saturday – Jennings Withers Invitational (Thomasville), 9 a.m.

 

Bishop McGuinness

Monday – Indoor track in JDL Mini Meet Fast Track (Winston-Salem), 4:30; Swimming vs. SWG/GDS (Kernersville YMCA), 5:30; Friday – Basketball vs. Mt. Airy, 6:30; Wrestling at Mt. Airy, 7; Saturday – Swimming in NWC championship (Armfield Civic Center), TBA