Prep postseason schedule at a glance

Feb. 17, 2013 @ 09:47 PM

PREPS

NCHSAA

CONFERENCE BASKETBALL TOURNAMENTS

PIEDMONT TRIAD 4A
GIRLS
First round, Today
No. 5 Ragsdale at No. 4 East Forsyth, 6
No. 6 Parkland at No. 3 Glenn, 7
No. 7 High Point Central at No. 2 Northwest Guilford, 6
Semifinals, Thursday
At Southwest Guilford
Glenn/Parkland winner vs. Northwest Guilford/High Point Central winner, 6
No. 1 Southwest Guilford vs. East Forsyth/Ragsdale winner, 7:30
Championship, Friday
At Southwest Guilford
Semifinal winners, 6
BOYS
First round, Today
No. 5 Glenn at No. 4 Ragsdale, 7
No. 6 High Point Central at No. 3 Northwest Guilford, TBA
No. 7 Parkland at No. 2 East Forsyth, 7:30
Semifinals, Wednesday
At Southwest Guilford
Northwest Guilford/High Point Central winner vs. East Forsyth/Parkland, 6
No. 1 Southwest Guilford vs. Glenn/Ragsdale, 7:30
Championship, Friday
At Southwest Guilford
Semifinal winners, 7:30
MID-PIEDMONT 3A
GIRLS
First round, Today
No. 5 Northeast Guilford at No. 4 Asheboro
No. 6 North Forsyth at No. 3 Southern Guilford
Semifinals
At Ledford
No. 1 Ledford vs. Asheboro/Northeast Guilford winner, Wednesday 6
No. 2 Southwestern Randolph vs. Southern Guilford/North Forsyth, Thursday 6
Championship, Friday
At Ledford
Semifinal winners, 6
BOYS
First round, Tuesday
No. 5 Ledford at No. 4 Asheboro, 7
No. 6 Southwestern Randolph at No. 3 Southern Guilford, 6
Semifinals
At Ledford
No. 1 Northeast Guilford vs. Asheboro/Ledford winner, Wednesday 7:30
No. 2 North Forsyth vs. Southern Guilford/Southwestern Randolph winner, Thursday 7:30
Championship, Friday
At Ledford
Semifinal winners, 7:30
PAC-6 2A
All games at Atkins
GIRLS
First round, Tuesday
No. 3 Trinity vs. No. 6 Carver, 6
No. 4 Wheatmore vs. No. 5 Randleman, 7:30
Semifinals, Thursday
No. 2 Atkins vs. Trinity/Carver winner, 6
No. 1 Andrews vs. Wheatmore/Randleman winner, 7:30
Championship, Friday
Semifinal winners, 6
BOYS
First round, Today
No. 3 Wheatmore vs. No. 6 Atkins, 6
No. 4 Andrews, vs. No. 5 Carver, 7:30
Semifinals, Wednesday
No. 2 Randleman vs. Wheatmore/Atkins winner, 6
No. 1 Trinity vs. Andrews/Carver winner, 7:30
Championship, Friday
Semifinal winners, 7:30
CENTRAL CAROLINA 2A GIRLS
First round
No. 5 Salisbury at No. 4 Lexington, 7
No. 6 West Davidson at No. 3 East Davidson, 7
Semifinals
At Lexington
No. 1 Thomasville vs. Lexington/Salisbury winner, Wednesday 6
No. 2 Central Davidson vs. East Davidson/West Davidson winner, Thursday 6
Championship
At Lexington
Semifinal winners, 6
NORTHWEST 1A/2A
First round, Today
No. 7 West Stokes at No. 2 Bishop McGuinness girls, 6:30
No. 5 Mount Airy at No. 4 Bishop McGuinness boys, 8
Semifinals, Tuesday
At North Surry
Girls 2/7 winner vs. 3/6 winner, 6:30
Boys 2/7 winner vs. 3/6 winner, 7:45
Semifinals, Wednesday
At North Surry
Girls 1/8 winner vs. 4/5 winner, 6:30
Boys 1/8 winner vs. 4/5 winner, 7:45
Championship, Friday
At North Surry
Girls championship, 6:30
Boys championship, 8:00

NCISAA

SWIMMING STATE CHAMPIONSHIPS
3A — Today at the Greensboro Aquatic Center
2A — Tuesday at the Greensboro Aquatic Center

BASKETBALL STATE CHAMPIONSHIPS
Pairings will be set over the weekend, and play begins Tuesday in the first round at the higher seeds.
Play in the 2A will continue at Charlotte Country Day, with the second round Thursday and semifinals Friday.
Play in the 3A will continue at Charlotte Latin, with the second round Thursday and semifinals Friday.
The championships for all three divisions will be Saturday at Providence Day.