Prep teams begin state football title quests this week

Nov. 11, 2013 @ 06:21 PM

2013 NCHSAA PLAYOFF GLANCE

CLASS 4AA
First Round

(16) Morrisville Green Hope (5-6) at (1) Raleigh Wakefield (10-1)

(9) Raleigh Millbrook (8-3) at (8) Raleigh Leesville Road (8-3)

(12) Wake Forest (8-3) at (5) Panther Creek (9-2)

(13) Wilmington Laney (6-4) at (4) Southern Pines Pinecrest (10-1)

(14) Raleigh Sanderson (6-5) at (3) Fayetteville Britt (8-3)

(11) Holly Springs (6-5) at (6) Garner (8-3)

(10) Hope Mills South View (8-3) at (7) Durham Riverside (8-3)

(15) Fuquay-Varina (6-5) at (2) Middle Creek (9-2)

(16) Charlotte Vance (5-6) at (1) West Forsyth (10-1)

(9) East Forsyth (9-2) at (8) Greensboro Grimsley (5-6)

(12) Charlotte Independence (7-4) at (5) Hough (10-1)

(13) Charlotte Olympic (7-4) at (4) Matthews Butler (8-3)

(14) Greensboro Page (6-5) at (3) Northwest Guilford (10-1)

(11) Richmond County (8-3) at (6) Lake Norman (8-3)

(10) West Mecklenburg (9-2) at (7) Charlotte Providence (7-4)

(15) Charlotte Ardrey Kell (6-5) at (2) Mallard Creek (11-0)

Second Round

Morrisville Green Hope/Raleigh Wakefield vs. Raleigh Millbrook/Raleigh Leesville Road

Wake Forest/Panther Creek vs. Wilmington Laney/Southern Pines Pinecrest

Raleigh Sanderson/Fayetteville Britt vs. Holly Springs/Garner

Hope Mills South View/Durham Riverside vs. Fuquay-Varina/Middle Creek

Charlotte Vance/West Forsyth vs. East Forsyth/Greensboro Grimsley

Charlotte Independence/Hough vs. Charlotte Olympic/Matthews Butler

Greensboro Page/Northwest Guilford vs. Richmond County/Lake Norman

West Mecklenburg/Charlotte Providence vs. Charlotte Ardrey Kell/Mallard Creek

Quarterfinal

Morrisville Green Hope/Raleigh Wakefield/Raleigh Millbrook/Raleigh Leesville Road vs. Wake Forest/Panther Creek/Wilmington Laney/Southern Pines Pinecrest

Raleigh Sanderson/Fayetteville Britt/Holly Springs/Garner vs. Hope Mills South View/Durham Riverside/Fuquay-Varina/Middle Creek

Charlotte Vance/West Forsyth/East Forsyth/Greensboro Grimsley vs. Charlotte Independence/Hough/Charlotte Olympic/Matthews Butler

Greensboro Page/Northwest Guilford/Richmond County/Lake Norman vs. West Mecklenburg/Charlotte Providence/Charlotte Ardrey Kell/Mallard Creek

Semifinals
Quarterfinal winners,

Championship

Semifinal winners

 

CLASS 4A

First Round

(16) Burnsville Mountain Heritage (6-5) at (1) Scotland (11-0)

(9) Southeast Raleigh (4-6) at (8) New Bern(8-3)

(12) Clayton (7-4) at (5) Durham Hillside (8-2)

(13) Southern Alamance (6-5) at (4) Knightdale (9-1)

(14) Fayetteville Smith (6-5) at (3) Greenville Conley (9-2)

(11) Greenville Rose (9-2) at (6) Fayetteville Pine Forest (10-1)

(10) Northern Durham (3-8) at (7) Wilmington New Hanover (8-3)

(15) Cape Fear (6-5) at (2) Wilmington Hoggard (10-1)

(16) Alexander Central (5-6) at (1) Mooresville (10-1)

(9) Southeast Guilford (9-2) at (8) Winston-Salem Mt. Tabor (8-3)

(12) Huntersville Hopewell(6-5) at (5) High Point Central (8-3)

(13) Kannapolis Brown (7-4) at (4) Charlotte Catholic (9-2)

(14) Pfafftown Reagan (7-4) at (3) Rocky River (9-2)

(11) Indian Trail Porter Ridge (7-4) at (6) Watauga County (8-3)

(10) North Davidson (9-2) at (7) Asheville Roberson (4-7)

(15) South Caldwell (5-6) at (2) Greensboro Dudley (10-0)

Second Round

Burnsville Mountain Heritage/Scotland vs. Southeast Raleigh/New Bern

Clayton/Durham Hillside vs. Southern Alamance/Knightdale

Fayetteville Smith/Greenville Conley vs. Greenville Rose/Fayetteville Pine Forest

Northern Durham/Wilmington New Hanover vs. Cape Fear/Wilmington Hoggard

Alexander Central/Mooresville vs. Southeast Guilford/Winston-Salem Mt. Tabor

Huntersville Hopewell/High Point Central vs. Kannapolis Brown/Charlotte Catholic

Pfafftown Reagan/Rocky River vs. Indian Trail Porter Ridge/Watauga County

North Davidson/Asheville Roberson vs. South Caldwell/Greensboro Dudley

Quarterfinal

Burnsville Mountain Heritage/Scotland/Southeast Raleigh/New Bern vs. Clayton/Durham Hillside/Southern Alamance/Knightdale

Fayetteville Smith/Greenville Conley/Greenville Rose/Fayetteville Pine Forest vs. Northern Durham/Wilmington New Hanover/Cape Fear/Wilmington Hoggard

Alexander Central/Mooresville/Southeast Guilford/Winston-Salem Mt. Tabor vs. Huntersville Hopewell/High Point Central/Kannapolis Brown/Charlotte Catholic

Pfafftown Reagan/Rocky River/Indian Trail Porter Ridge/Watauga County vs. North Davidson/Asheville Roberson/South Caldwell/Greensboro Dudley

Semifinal
Quarterfinal winners

Championship

Semifinal winners

 

CLASS 3AA

First Round

(16) Western Harnett (4-7) at (1) Fayetteville Byrd (9-2)

(9) Wilson Fike (10-1) at (8) Lee County (9-2)

(12) Corinth Holders (7-4) at (5) West Brunswick (3-7)

(13) Fayetteville Sanford (4-7) at (4) Wilson Hunt (8-3)

(14) Gray’s Creek (5-6) at (3) Cleveland (8-3)

(11) Rocky Mount (8-3) at (6) Orange County (10-1)

(10) Raleigh Cardinal Gibbons (8-3) at (7) Erwin Triton (9-2)

(15) Chapel Hill (4-7) at (2) Southern Durham (9-2)

(16) Hickory Ridge (4-7) at (1) Shelby Crest (10-1)

(9) Gastonia Ashbrook (8-3) at (8) Asheville Erwin (9-1)

(12) South Iredell (8-3) at (5) Statesville (6-5)

(13) Asheville Reynolds (7-4) at (4) Monroe Sun Valley (7-4)

(14) Eastern Guilford (7-4) at (3) Northern Guilford (9-2)

(11) Asheboro (7-4) at (6) Central Cabarrus (10-1)

(10) Thomasville Ledford (7-4) at (7) Weddington (9-2)

(15) Cuthbertson (4-7) at (2) Asheville (9-2)

Second Round

Western Harnett/Fayetteville Byrd vs. Wilson Fike/Lee County

Corinth Holders/West Brunswick vs. Fayetteville Sanford/Wilson Hunt

Gray’s Creek/Cleveland vs. Rocky Mount/Orange County

Raleigh Cardinal Gibbons/Erwin Triton vs. Chapel Hill/Southern Durham

Hickory Ridge/Shelby Crest vs. Gastonia Ashbrook/Asheville Erwin

South Iredell/Statesville vs. Asheville Reynolds/Monroe Sun Valley

Eastern Guilford/Northern Guilford vs. Asheboro/Central Cabarrus

Thomasville Ledford/Weddington vs. Cuthbertson/Asheville

Quarterfinal

Western Harnett/Fayetteville Byrd/Wilson Fike/Lee County vs. Corinth Holders/West Brunswick/Fayetteville Sanford/Wilson Hunt

Gray’s Creek/Cleveland/Rocky Mount/Orange County vs. Raleigh Cardinal Gibbons/Erwin Triton/Chapel Hill/Southern Durham

Hickory Ridge/Shelby Crest/Gastonia Ashbrook/Asheville Erwin vs. South Iredell/Statesville/Asheville Reynolds/Monroe Sun Valley

Eastern Guilford/Northern Guilford/Asheboro/Central Cabarrus vs. Thomasville Ledford/Weddington/Cuthbertson/Asheville

Semifinal

Quarterfinal winners

Championship

Semifinal winners

 

CLASS 3A

First Round
(16) Topsail (4-7) at (1) Havelock (11-0)

(9) Anson County (5-6) at (8) Southern Guilford (6-5)

(12) West Craven (7-4) at (5) Jacksonville (8-3)

(13) Burlington Williams (7-4) at (4) North Forsyth (6-5)

(14) West Carteret (6-5) at (3) Eastern Wayne (8-2)

(11) Southern Nash (8-3) at (6) Swansboro (8-3)

(10) Pittsboro Northwood (8-3) at (7) Eastern Alamance (8-3)

(15) Pikeville Aycock (4-7) at (2) Western Alamance (10-1)

(16) East Rowan (4-7) at (1) Morganton Freedom (10-1)

(9) Gastonia Forestview (7-4) at (8) China Grove Carson (7-4)

(12) Patton (7-4) at (5) Lenoir Hibriten (10-1)

(13) Hickory (6-5) at (4) Canton Pisgah (8-3)

(14) West Rowan (7-4) at (3) Belmont South Point (11-0)

(11) North Gaston (6-5) at (6) Lawndale Burns (10-1)

(10) Monroe Piedmont (7-4) at (7) Waynesville Tuscola (8-3)

(15) Northwest Cabarrus (6-5) at (2) Concord (11-0)

Second Round

Topsail/Havelock vs. Anson County/Southern Guilford

West Craven/Jacksonville vs. Burlington Williams/North Forsyth

West Carteret/Eastern Wayne vs. Southern Nash/Swansboro

Pittsboro Northwood/Eastern Alamance vs. Pikeville Aycock/Western Alamance

East Rowan/Morganton Freedom vs. Gastonia Forestview/China Grove Carson

Patton/Lenoir Hibriten vs. Hickory/Canton Pisgah

West Rowan/Belmont South Point vs. North Gaston/Lawndale Burns

Monroe Piedmont/Waynesville Tuscola vs. Northwest Cabarrus/Concord

Quarterfinal

Topsail/Havelock/Anson County/Southern Guilford vs. West Craven/Jacksonville/Burlington Williams/North Forsyth
West Carteret/Eastern Wayne/Southern Nash/Swansboro vs. Pittsboro Northwood/Eastern Alamance/Pikeville Aycock/Western Alamance

East Rowan/Morganton Freedom/Gastonia Forestview/China Grove Carson vs. Patton/Lenoir Hibriten/Hickory/Canton Pisgah

West Rowan/Belmont South Point/North Gaston/Lawndale Burns vs. Monroe Piedmont/Waynesville Tuscola/Northwest Cabarrus/Concord

Semifinal

Quarterfinal winners

Championship

Semifinal winners

 

CLASS 2AA

First Round

(16) SouthWest Edgecombe (5-6) at (1) High Point Andrews (9-1)

(9) Randleman (8-3) at (8) North Brunswick (8-3)

(12) St. Pauls (8-3) at (5) Jacksonville Northside (8-3)

(13) Hertford County (6-5) at (4) South Granville (9-2)

(14) North Pitt (6-5) at (3) Washington (9-2)

(11) Greene Central (3-8) at (6) Bunn (7-4)

(10) Franklinton (8-3) at (7) Kinston (6-5)

(15) East Duplin (5-6) at (2) Currituck County (9-2)

(16) Monroe Parkwood (5-6) at (1) Franklin (11-0)

(9) Marshville Forest Hills (5-6) at (8) Sylva Smoky Mountain (7-4)

(12) West Lincoln (7-4) at (5) Gastonia Huss (4-7)

(13) Claremont Bunker Hill (7-4) at (4) Ashe County (7-4)

(14) Catawba Bandys (5-6) at (3) East Lincoln (7-4)

(11) East Bend Forbush (6-5) at (6) Maiden (10-1)

(10) East Davidson (9-2) at (7) West Stokes (8-3)

(15) R-S Central (5-5) at (2) Monroe (9-2)

Second Round

SouthWest Edgecombe/High Point Andrews vs. Randleman/North Brunswick

St. Pauls/Jacksonville Northside vs. Hertford County/South Granville

North Pitt/Washington vs. Greene Central/Bunn

Franklinton/Kinston vs. East Duplin/Currituck County

Monroe Parkwood/Franklin vs. Marshville Forest Hills/Sylva Smoky Mountain

West Lincoln/Gastonia Huss vs. Claremont Bunker Hill/Ashe County

Catawba Bandys/East Lincoln vs. East Bend Forbush/Maiden

East Davidson/West Stokes vs. R-S Central/Monroe

Quarterfinal

SouthWest Edgecombe/High Point Andrews/Randleman/North Brunswick vs. St. Pauls/Jacksonville Northside/Hertford County/South Granville

North Pitt/Washington/Greene Central/Bunn vs. Franklinton/Kinston/East Duplin/Currituck County

Monroe Parkwood/Franklin/Marshville Forest Hills/Sylva Smoky Mountain vs. West Lincoln/Gastonia Huss /Claremont Bunker Hill/Ashe County

Catawba Bandys/East Lincoln/East Bend Forbush/Maiden vs. East Davidson/West Stokes/R-S Central/Monroe

Semifinal

Quarterfinal winners

Championship

Semifinal winners

 

CLASS 2A

First Round

(16) West Bladen (5-6) at (1) Elizabeth City Northeastern (9-2)

(9) Graham (5-6) at (8) Wilson Beddingfield (7-4)

(12) Dunn Midway (9-2) at (5) Edenton Holmes (8-3)

(13) Fairmont (8-3) at (4) Ayden-Grifton (5-6)

(14) East Bladen (6-5) at (3) Clinton(7-3)

(11) Siler City Jordan-Matthews (5-6) at (6) Southwest Onslow (8-3)

(10) Farmville Central (8-2) at (7) Eastern Randolph (7-4)

(15) Southern Vance (5-6) at (2) South Columbus (8-3)

(16) Lake Norman Charter (5-6) at (1) Winston-Salem Carver (10-1)

(9) Lincolnton (7-4) at (8) Thomasville (5-6)

(12) Madison County (6-4) at (5) Polk County (8-3)

(13) Hendersonville (5-6) at (4) Reidsville (9-2)

(14) Brevard (5-6) at (3) North Wilkes (9-2)

(11) Burnsville Mountain Heritage (7-4) at (6) Shelby (7-4)

(10) Mt. Pleasant (5-6) at (7) Black Mountain Owen (8-2)

(15) Surry Central (5-6) at (2) North Rowan (11-0)

Second Round

West Bladen/Elizabeth City Northeastern vs. Graham/Wilson Beddingfield

Dunn Midway/Edenton Holmes vs. Fairmont/Ayden-Grifton

East Bladen/Clinton vs. Siler City Jordan-Matthews/Southwest Onslow

Farmville Central/Eastern Randolph vs. Southern Vance/South Columbus

Lake Norman Charter/Winston-Salem Carver vs. Lincolnton/Thomasville

Madison County/Polk County vs. Hendersonville/Reidsville

Brevard/North Wilkes vs. Burnsville Mountain Heritage/Shelby

Mt. Pleasant/Black Mountain Owen vs. Surry Central/North Rowan

Quarterfinal

West Bladen/Elizabeth City Northeastern/Graham/Wilson Beddingfield vs. Dunn Midway/Edenton Holmes /Fairmont/Ayden-Grifton

East Bladen/Clinton/Siler City Jordan-Matthews/Southwest Onslow vs. Farmville Central/Eastern Randolph /Southern Vance/South Columbus

Lake Norman Charter/Winston-Salem Carver/Lincolnton/Thomasville vs. Madison County/Polk County/Hendersonville/Reidsville

Brevard/North Wilkes/Burnsville Mountain Heritage/Shelby vs. Mt. Pleasant/Black Mountain Owen /Surry Central/North Rowan

Semifinal
Quarterfinal winners

Championship

Semifinal winners

 

CLASS 1AA

First Round

(8) Seven Springs Spring Creek (3-8) at (1) Tarboro (9-2)

(5) East Carteret (5-6) at (4) Camden County (6-5)

(6) Perquimans (5-6) at (3) Riverside Martin (7-4)

(7) Gates County (4-7) at (2) Wallace-Rose Hill (9-2)

(8) Union (3-8) at (1) Warsaw Kenan (10-0)

(5) Granville Central (7-4) at (4) Princeton (8-3)

(6) Lakewood (Salemburg (7-4) at (3) Louisburg (8-)

(7) Rosewood (4-7) at (2) Whiteville (9-2)

(8) North Moore (2-9) at (1) West Montgomery (10-1)

(5) Bishop McGuinness (7-4) at (4) North Stanly (8-3)

(6) Walkertown (8-3) at (3) East Surry (9-2)

(7) East Montgomery (6-5) at (2) Mt. Airy (8-3)

(8) East Wilkes (1-10) at (1) Swain County (9-2)

(5) Bessemer City (6-5) at (4) Avery County (4-7)

(6) Gastonia Highland Tech (1-10) at (3) Cherryville (5-6)

(7) Mitchell County (1-10) at (2) Boonville Starmount (8-3)

Second Round

Seven Springs Spring Creek/Tarboro vs. East Carteret/Camden County

Perquimans/Riverside Martin vs. Gates County/Wallace-Rose Hill

Union/Warsaw Kenan vs. Granville Central/Princeton

Lakewood (Salemburg)/Lewisburg vs. Rosewood/Whiteville

North Moore /West Montgomery vs. Kernersville McGuinness/North Stanly

Walkertown/East Surry vs. East Montgomery/Mt. Airy

East Wilkes /Swain County vs. Bessemer City/Avery County

Gastonia Highland Tech/Cherryville vs. Mitchell County/Boonville Starmount

Quarterfinal

Seven Springs Spring Creek/Tarboro/East Carteret/Camden County vs. Perquimans/Riverside Martin /Gates County/Wallace-Rose Hill

Union/Warsaw Kenan/Granville Central/Princeton vs. Lakewood (Salemburg)/Lewisburg/Rosewood/Whiteville
North Moore /West Montgomery/Kernersville McGuinness/North Stanly vs.Walkertown/East Surry/East Montgomery/Mt. Airy

East Wilkes/Swain Countyy/Bessemer City/Avery County vs.Gastonia Highland Tech/Mitchell County/Boonville Starmount

Semifinal
Quarterfinal winners

Championship
Semifinal winners

 

CLASS 1A

First Round
(8) Creswell (3-8) at (1) Plymouth (10-0)

(5) Pinetown Northside (6-5) at (4) Manteo (7-4)

(6) Columbia (5-6) at (3) Northampton-East (8-3)

(7) Chocowinity Southside (3-8) at (2) Pamlico County (7-4)

(8) Northwest Halifax (1-10) at (1) Lejeune (10-1)

(5) North Duplin (4-7) at (4) Weldon (4-7), X p.m.

(6) East Columbus (4-7) at (3) North Edgecombe (5-5)

(7) Rocky Mount Prep (2-9) at (2) Southeast Halifax (7-4)

(8) Chatham Central (2-9) at (1) Albemarle (8-3)

(5) South Stanly (3-8) at (4) Union Academy (5-5)

(6) Winston-Salem Atkins (2-8) at (3) South Robeson (6-5)

(7) West Columbus (2-9) at (2) Community School (4-7)

(8) Rosman (3-8) at (1) Murphy (8-3)

(5) Elkin (6-5) at (4) Alleghany County (6-5)

(6) Andrews (4-7) at (3) Thomas Jefferson (8-3)

(7) Hayesville (4-7) at (2) Robbinsville(9-2)

Second Round

Creswell/Plymouth vs. Pinetown Northside/Manteo

Columbia/Northampton-East vs. Chocowinity Southside/Pamlico County

Northwest Halifax /Lejeune vs. North Duplin/Weldon

East Columbus/North Edgecombe vs. Rocky Mount Prep/Southeast Halifax

Chatham Central/Albemarle vs. South Stanly/Union Academy

Winston-Salem Atkins/South Robeson vs. West Columbus/Community School

Rosman/Murphy vs. Elkin/Alleghany County

Andrews/Thomas Jefferson vs. Hayesville/Robbinsville

Quarterfinal

Creswell/Plymouth/Pinetown Northside/Manteo vs. Columbia/Northampton-East/Chocowinity Southside/Pamlico County
Northwest Halifax/Lejeune/North Duplin/Weldon vs. East Columbus/North Edgecombe/Rocky Mount Prep/Southeast Halifax

Chatham Central/Albemarle/South Stanly/Union Academy vs. Winston-Salem Atkins/South Robeson/West Columbus/Community School

Rosman/Murphy/Elkin/Alleghany County vs. Andrews/Thomas Jefferson/Hayesville/Robbinsville

Semifinal

Quarterfinal winners

Championship

Semifinal winners